Franchuk A., Savarуn P
3D-tours as an effective means of improving the perception of information
The informatization of society is called the global social process, the peculiarity is that the dominant activity in the field of social production is the collection, accumulation, processing, storage, transfer, use, production of information carried out on the basis of modern microprocessor and computer technology, as well as various means of information interaction and sharing. The application of modern information technology raises the question of new ways of presenting information. The use of multimedia technologies opens up new opportunities in the organization of the learning process, which makes virtual tours one of the most effective and convincing ways of presenting information at the moment. The study highlighted the main challenges of multimedia technologies and multimedia products. The effectiveness of the introduction of multimedia tools in the learning process and their main advantages are outlined. The virtual tour is described as a useful and promising document that allows students to travel in virtual space, mastering new places, and virtualistically reflect objects and services with the help of modern capabilities and 3D technologies. The effectiveness of the 3D tour in the process of storing information is determined. Keywords: information technologies, multimedia, multimedia technologies, visualization of information, 3D-tour.
Франчук А., Саварин П.
3D-туры как эффективное средство улучшения восприятия информации
Информатизацией общества называется глобальный социальный процесс, особенностью является то, что доминирующим видом деятельности в сфере общественного производства является сбор, накопление, обработка, хранение, передача, использование, продуцирование информации, осуществляемые на основе современных средств микропроцессорной и вычислительной техники, а также разнообразных средств информационной взаимодействия и обмена. Широкомасштабное применение современных информационных технологий ставит вопрос о новых способах презентации информации. Использование мультимедийных технологий открывает новые возможности в организации учебного процесса, что делает виртуальные туры одним из самых эффективных и убедительных на данный момент способов представления информации. Выделены основные задачи мультимедийных технологий и возможности мультимедиа продуктов. Исследована эффективность внедрения мультимедийных средств в процесс обучения и выделены основные их преимущества. Охарактеризованы виртуальный тур как полезный и перспективный средство документирования среды, что позволяет студентам путешествовать в виртуальном пространстве, осваивая новые места, виртуально отображать объекты и услуги с помощью современных возможностей и 3D-технологий. Определена эффективность 3D-тура в процессе запоминания информации. Ключевые слова: информационные технологии, мультимедиа, мультимедийные технологии, визуализация информации, 3D-тур.

УДК 37.02:004
А.О. Франчук, П. В. Саварин
E-mail: ,

3D-ТУРИ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ ПОКРАЩЕННЯ СПРИЙНЯТТЯ ІНФОРМАЦІЇ

Франчук А., Саварин П. 3D-тури як ефективний засіб покращення сприйняття інформації
Інформатизацією суспільства називається глобальний соціальний процес, особливістю є те, що домінуючим видом діяльності в сфері суспільного виробництва є збір, накопичення, обробка, зберігання, передача, використання, продукування інформації, здійснювані на основі сучасних засобів мікропроцесорної та обчислювальної техніки, а також різноманітних засобів інформаційної взаємодії та обміну.
Використання мультимедійних технологій відкриває нові можливості в організації навчального процесу, що робить віртуальні тури одним з найефективніших і переконливих на даний момент способів представлення інформації. Виділені основні завдання мультимедійних технологій та можливості мультимедіа продуктів. Досліджено ефективність впровадження мультимедійних засобів у процес навчання та виділено основні їх переваги. Охарактеризовано віртуальний тур як корисний і перспективний засіб документування середовища, що дозволяє студентам подорожувати у віртуальному просторі, освоюючи нові місця, віртуально відображати об’єкти і послуги за допомогою сучасних можливостей і 3D-технологій. Визначено ефективність 3D-туру в процесі запам’ятовування інформації.

Ключові слова: інформаційні технології, мультимедіа, мультимедійні технології, візуалізація інформації, 3D-тур.

Скачати цей файл (3_Franchuk.pdf)Повний текст роботи492 kB